hr-HRen-GB  
Menu

Vijesti

Iz galerija

25. listopad 2024. – Europski dan pravosuđa - 25.10.2024.

„GRAĐANSKO PRAVOSUĐE: potreba za Europljane, prioritet za europske javne bilježnike“

Znate li da su europske institucije posljednjih godina donijele brojne propise kako bi sagradile mostove između nacionalnih pravnih sustava i olakšale život europskim građanima?

Vijeće notarijata Europske Unije (CNUE) je aktivno pridonijelo tom procesu, koji je doveo do donošenja regulacije međunarodnog nasljeđivanja, imovinskih režima bračnih drugova i registriranih partnera te cirkuliranju javnih isprava u raznim državama članicama Unije. Druge regulative, kao što je ona o prekograničnoj zaštiti ranjivih odraslih osoba su upravo u razmatranju.
CNUE, više nego ikada, naglašava važnost pristupačnog u učinkovitoga građanskog pravosuđa, kao kamena temeljca europske kohezije i vladavine prava.
Svakog dana 50.000 javnih bilježnika diljem EU, u 22 države članice, pruža pravnu sigurnost milijunima građana, štiteći njihova prava u ključnim trenucima njihovih života.
Na ovaj Europski dan pravosuđa, s početkom novog legislativnog perioda 2024 – 2029, CNUE potvrđuje svoju predanost radu s europskim institucijama i novim europskim povjerenikom za pravosuđe, kako bi jamčili dostupno pravosuđe, jačali zaštitu prava i pravnu državu. Hrvatska javnobilježnička komora se kao članica CNUE pridružuje obilježavanju Europskog dana pravosuđa već niz godina na nacionalnom planu.
Ove je godine geslo tog Dana: „GRAĐANSKO PRAVOSUĐE – potreba za Europljane, prioritet za europske javne bilježnike.“
Hrvatski javni bilježnici, u čijim uredima radi preko 700 magistara prava i preko 2000 suradnika drugih struka, su dio pravosuđa. Njihova funkcija je izvanparnične i preventivne naravi. Postupci kod javnih bilježnika su u velikoj mjeri digitalizirani, ali na način da je očuvana uloga javnog bilježnika kao nepristranog pravnog stručnjaka, koji mora poštovati visoke etičke standarde u interesu građana i pravnog sustava u cjelini.
U javnobilježničkim uredima biti će dostupne pregledne informacije o službi i pravima koje građani ostvaruju kroz javnobilježničke nadležnosti. Tu se naročito ističu nadležnosti u ostavinskim postupcima, uređenjima imovinskih odnosa bračnih drugova, prometu nekretnina, osnivanju i životu trgovačkih društava i osiguravanju te ostvarivanju tražbina. U mnoštvu predmeta s međunarodnim odnosno prekograničnim elementom, javni bilježnici uz nacionalno pravo Republike Hrvatske primjenjuju europske uredbe, kao izvor međunarodnog privatnog prava. To je od posebnog praktičnog značenja za naše građane koji borave u inozemstvu ili za državljane drugih država članica EU koji se zateknu kod nas.

#CivilJustice #EuropeanDayOfJustice #CNUE #Notaries #CitizensRights#JusticeForAll #EU

Koje su najčešće nadležnosti hrvatskih javnih bilježnika?

SASTAVLJANJE JAVNIH ISPRAVA

Javni bilježnici sastavljaju javne isprave s područja građanskog prava; najčešće oporuke, punomoći, izjave,  ugovore o kupoprodaji i darovanju te zakupu i najmu nekretnina, zasnivanju služnosti, uređenju vlasničkih odnosa, doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, bračne ugovore, osnivačke akte trgovačkih društava, ugovore o prijenosu udjela u društvima, zapisnike i potvrde o činjenicama kojima su svjedočili. Te su isprave sastavljene  na zakonom propisani način, a javni bilježnik savjetuje stranke kako da postignu namjeravane pravne učinke, upozorava ih na potencijalne probleme i jamči za zakonitost forme i sadržaja isprave te da one odgovaraju pravoj i ozbiljnoj volji stranaka. Javni bilježnik nije zastupnik jedne strane u ugovoru, već nepristrani povjerenik svih sudionika postupka. Mora voditi računa o interesima  i zaštiti prava svih stranaka, a naročito ranjivih skupina, kao što su maloljetnici, osobe lišene poslovne sposobnosti, starije osobe, osobe s invaliditetom te neuke osobe i stranci.
Kod kupoprodaja nekretnina savjetuje se koristiti Zakonom o zemljišnim knjigama propisani institut predbilježbe za kupca ili zabilježba prvenstvenog reda, dok upisa prava vlasništva  na kupca slijedi tek po isplati cijele cijene. Tako su jednako zaštićeni i prodavatelj i kupac.

OSTAVINSKI POSTUPCI

Ostavinske postupke javni bilježnici provode kao povjerenici Općinskog suda. Moraju poduzeti sve radnje koje po Zakonu o nasljeđivanju mora poduzeti sudac. Po pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju dostavljaju rješenje Poreznoj upravi, a ako se nasljeđuju nekretnine,  dostavljaju ga nadležnom Zemljišnoknjižnom odjelu radi upisa nasljednika kao novih vlasnika.

OSIGURANJE I OSTVARIVANJE TRAŽBINA

Javni bilježnici sudjeluju u dobrovoljnom osiguranju tražbina, najčešće putem solemnizacije (potvrde) ugovora o kreditu, te zadužnica, bjanko zadužnica i suglasnosti o zapljeni. Kod hipotekarnih kredita javni bilježnici dostavljaju ugovore u Zemljišnoknjižne odjele elektroničkim putem.

Ovršne postupke temeljem vjerodostojne isprave javni bilježnici vode kao povjerenici sudova. Posljednjih godina su u ovršne postupke uvedeni brojni instituti koji omogućuju mirno rješavanje, bez velikih troškova. Na primjer javni bilježnik  šalje, prije donošenja rješenja o ovrsi, obavijest ovršeniku da je postupak pokrenut. Isto tako poštom mu šalje obavijest ako je rješenje o ovrsi zbog dvije neuspjele dostave poštom objavljeno na eOglasnoj ploći sudova. Sve obavijesti građani dobivaju i putem sustava eGrađani.

ZEMLJIŠNA KNJIGA I SUDSKI REGISTAR

Javni bilježnici dostavljaju elektroničkim putem isprave na provedbu u zemljišnoj knjizi (najčešće upisi prava vlasništva, služnosti, upis i brisanje hipoteke, zabilježbe, predbilježbe). To je omogućilo diljem Hrvatske veliko ubrzanje postupaka upisa i samim time veću sigurnost za građane.
Za nekretnine koje nisu uredno u zemljišnim knjigama (gruntovnici) upisane na prave vlasnike, javni bilježnici pomažu strankama u pripremi dokumentacije te dostavljaju prijedloge za pojedinačne ispravne postupke sudovima.
Dostavom prijava za upis u sudski registar javni bilježnici doprinose ažurnosti i točnosti toga registra. Za sada su prijave elektroničke i na papiru, ali se uskoro očekuje aplikativno povezivanje sustava eNotar  s Registrom te će sve prijave biti elektroničke.

IZDAVANJE IZVADAKA

Kod javnih bilježnika možete ishoditi ovjerene izvatke iz zemljišnih knjiga, matica (rođenih i drugih), podataka o prebivalištu, te sudskog registra.

POSTUPCI PO ZAKONU O IZVANPARNIČNOM POSTUPKU

Dio postupaka javni bilježnici provode kao povjerene predmete (npr. proglašenje nestale osobe umrlom), a dijelom se stranke izravno obraćaju bilježnicima (dobrovoljne dražbe).

JAVNI REGISTRI KOJE VODI HRVATSKA JAVNOBILJEŽNIČKA KOMORA

Komora vodi nekoliko registara, u elektroničkom obliku. Registri su propisanim posebnim zakonima, a sadrže podatke o:
- oporukama (da li postoji nečija oporuka i gdje se čuva, bez podataka o sadržaju oporuke)
- zadužnicama i bjanko zadužnicama, kako bi se spriječila uporaba falsifikata i s tome povezane prijevare
- sklopljenim ugovorima o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju
- anticipiranim naredbama.

Ovi su registri dostupni samo zakonom ovlaštenim osobama i određenim državnim tijelima, te se brižljivo čuva tajnost podataka.

Više informacija izvolite potražiti na:
https://www.hjk.hr 
https://www.notariesofeurope.eu/en/
https://www.successions-europe.eu/
https://www.coupleseurope.eu/
https://www.the-vulnerable.eu/


Povratak na vijesti...